Список предметов
Трудова угода в системi цивiльно-правових договорiв
15 / 15

ТРУДОВА УГОДА В СИСТЕМІ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДОГОВОРІВ


ТРУДОВОЕ СОГЛАШЕНИЕ В СИСТЕМЕ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВЫХ ДОГОВОРОВ

Трудовое соглашение является гражданско-правовым договором, одним из видов договора подряда. По такому договору одна сторона обязуется выполнить работу, а вторая – принять и оплатить по завершении согласно условиям договора.

В главах 61-63 Гражданского кодекса Украины приведен перечень договоров гражданско-правового характера, которые заключаются между юридическим и физическим лицом, не являющимся субъектом предпринимательской деятельности. Договора заключаются в письменной форме. Обязательные условия:

- описание и перечень работ (услуг), которые обязуется выполнить подрядчик (исполнитель);

- сроки выполнения оговоренного объема работ (услуг);

- условия и сроки оплаты работ (услуг) по данному договору;

- другие существенные условия, предусмотренные ГКУ для конкретного вида договоров.

По договору подряда подрядчик (исполнитель) обязуется выполнить оговоренный объем работ (услуг) из материала заказчика или из своего материала. Подрядчик имеет право привлечь к выполнению работ субподрядчиков, оставаясь ответственным перед заказчиком за результат работы.

Договора гражданско-правового характера не являются трудовыми договорами. Сторонами по трудовому договору являются работодатель (юридическое или физическое лицо) и работник, а по гражданско-правовому договору (трудовому соглашению) – заказчик (юридическое или физическое лицо) и подрядчик (исполнитель).  Исполнитель (подрядчик) не подчиняется правилам внутреннего трудового распорядка, на него не распространятся гарантии и льготы, установленные трудовым законодательством, в трудовую книжку не вносятся данные о должности.

Подрядчик (исполнитель) имеет право не начинать работу, а начатую работу остановить в случае, если заказчик не предоставил оговоренный в договоре материал, оборудование и прочее, и тем самым создал невозможность выполнения работ (услуг).

Заказчик имеет право в любой момент проверить ход и качество выполняемой работы, не вмешиваясь в деятельность подрядчика (исполнителя). В случае несвоевременного начала выполнения работ, а также явного несвоевременного их окончания, заказчик имеет право отказаться от договора подряда и требовать возмещения убытков. Также у заказчика есть право в любой момент до окончания выполнения договора отказаться от него, выплатив подрядчику (исполнителю) ущерб, вызванный разрывом договора.

Сдача выполненных работ оформляется соответствующим документом (акт выполненных работ, услуг).

Аванс может быть выплачен подрядчику (исполнителю) по его требованию, только в случае и в размере, оговоренных в договоре.

В случае наявности недостатков в работе, подрядчик (исполнитель) имеет право бесплатно выполнить работу заново с возмещением убытков, причиненных просрочкой выполнения работ (услуг). Исковая давность, применяемая к требованиям по ненадлежащему качеству работ (услуг), устанавливается в один год, касаемо построек и сооружений – три года от дня принятия работы заказчиком. В случае принятия заказчиком части работ (услуг), исчисление срока исковой давности начинается со дня принятия работы вцелом.

Трудовой договор (ТД) и гражданско-правовое соглашение (ГПС) регулируются разными кодексами:

- ТД – (КЗоТ) Кодексом законов о труде;

- ГПС – (ГКУ) Гражданским кодексом Украины.

По гражданско-правовому договору (трудовому соглашению) оплачивается результат работ (услуг), а не сам процесс, как в трудовом договоре. Заказчик в гражданско-правовом договоре выступает в качестве налогового агента, на него возлагается обязанность по удержанию и перечислению вех налогов при выплате вознаграждения.

Обязательства работника по трудовому договору имеют личный характер и перепоручить выполнение работ (услуг) работник не имеет права. По гражданско-правовому договору  подрядчик (исполнитель) имеет право привлечения других лиц на свой страх и риск для выполнения оговоренного объема работ.

ТРУДОВА УГОДА В СИСТЕМІ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДОГОВОРІВ

Трудова угода є цивільно-правовим договором, одним із видів договору підряду. За таким договором одна сторона зобов'язується виконати роботу, а друга – прийняти і оплатити по завершенні згідно з умовами договору.

У розділах 61-63 Цивільного кодексу України наведений перелік договорів цивільно-правового характеру, які укладаються між юридичною та фізичною особою, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності. Угоди укладаються в письмовій формі. Обов'язкові умови:

- опис та перелік робіт (послуг), які зобов'язується виконати підрядник (виконавець);

- терміни виконання обумовленого об'єму робіт (послуг);

- умови і терміни оплати робіт (послуг) за цим договором;

- інші істотні умови, передбачені ЦКУ для конкретного виду договорів.

За договором підряду підрядник (виконавець) зобов'язується виконати обумовлений обсяг робіт (послуг) з матеріалу замовника або свого матеріалу. Підрядник має право залучити до виконання робіт субпідрядників, залишаючись відповідальним перед замовником за результат роботи.

Договору цивільно-правового характеру не є трудовими договорами. Сторонами трудового договору є роботодавець (юридична або фізична особа) та працівник, а за цивільно-правовим договором (трудовою угодою) – замовник (юридична або фізична особа) та підрядник (виконавець). Виконавець (підрядник) не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, на нього не поширюються гарантії і пільги, встановлені трудовим законодавством, в трудову книжку не вносяться дані про посади.

Підрядник (виконавець) має право не розпочинати роботу, а розпочату роботу зупинити у разі, якщо замовник не надав обумовлений у договорі матеріал, устаткування та інше, і тим самим створив неможливість виконання робіт (послуг).

Замовник має право у будь-який момент перевірити хід і якість виконуваної роботи, не втручаючись у діяльність підрядника (виконавця). У випадку несвоєчасного початку виконання робіт, а також явного несвоєчасного їх закінчення, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Також у замовника є право в будь-який момент до закінчення виконання договору відмовитися від нього, виплативши підрядникові (виконавцю) збитки, викликані розірванням договору.

Здача виконаних робіт оформляється відповідним документом (акт виконаних робіт, послуг).

Аванс може бути виплачений підряднику (виконавцю) на його вимогу, лише у випадку та в розмірі, обумовлених у договорі.

В разі наявності недоліків у роботі, підрядник (виконавець) має право безоплатно виконати роботу заново з відшкодуванням збитків, завданих простроченням виконання робіт (послуг). Позовна давність, що застосовується до вимог щодо неналежної якості робіт (послуг), встановлюється в один рік, а щодо будівель і споруд – три роки від дня прийняття роботи замовником. У разі прийняття замовником частини робіт (послуг), обчислення терміну позовної давності починається від дня прийняття роботи в цілому.

Трудовий договір (ТД) та цивільно-правова угода (ГПС) регулюються різними кодексами:

- ТД – (Кзпп) Кодексом законів про працю;

- ГПС – (ЦКУ) Цивільним кодексом України.

За цивільно-правовим договором (трудовою угодою) оплачується результат робіт (послуг), а не сам процес, як у трудовому договорі. Замовник у цивільно-правовому договорі виступає в якості податкового агента, на нього покладається обов'язок по утриманню і перерахуванню віх податків при виплаті винагороди.

Зобов'язання працівника за трудовим договором мають особистий характер і передоручити виконання робіт (послуг) працівник не має права. За цивільно-правовим договором підрядник (виконавець) має право залучення інших осіб на свій страх і ризик для виконання обумовленого об'єму робіт.

0  


 Глава 61 Пiдряд | Описание курса