ФОТ - фонд оплаты труда

Определение термина "Фонд оплаты труда" (ФОТ)

ФОТ - сокращение от словосочетания Фонд Оплаты Труда. Термин "Фонд оплаты труда" означает совокупность всех видов расходов на оплату труда работников предприятия (см. ниже).

Экономисты пользуются данным термином (ФОТ) при планировании и в процессе реализации функций управления финансами предприятия. Фактически, они определяют общих объем расходов на персонал, которые несет предприятие в планируемом (текущем или прошлом) периоде, независимо от того, по каким причинам эти выплаты были начислены сотруднику.

Общая сумма фонда оплаты труда (ФОТ) может быть достаточно точно определена на основании данных прогноза продаж, ожидаемого выполнения плана производства путем наложения на ожидаемые результаты работы принципов оплаты труда, действующих на предприятии. Таким образом, сумма ФОТ закладывается в планы предприятия как часть предстоящих расходов, находя свое отражение в бюджете движения денежных средств (см. замечание ниже) и бюджете доходов и расходов. 

Замечание. Необходимо помнить, что при общности смысла термина, когда речь идет о физической выплате денежных средств или расходах предприятия на оплату труда, сумма, о которой идет речь - различается (!). Дело в том, что при расчете себестоимости продукции используется принцип начисления - то есть в ней учитываются причитающиеся работникам выплаты. Фактические же выплаты обычно разбиты на две части - аванс и окончательная выплата заработной платы. При этом вторая часть, как правило, выплачивается в начале следующего календарного месяца. По этой причине в плане предприятия на текущий месяц сумма фонда оплаты труда, которая будет учтена в себестоимости продукции отличается от суммы ФОТ, которая будет выплачена наемным работникам. 

Пример: в апреле работникам предприятия начислено заработной платы на сумму 6 миллионов, а выплачен остаток заработной платы за март в сумме 2,5 миллиона и аванс заработной платы за апрель в сумме 3 миллиона. Таким образом, фактические выплаты в апреле составили 2,5 + 3 = 5,5 миллионов, а фонд оплаты труда (ФОТ) составил 6 миллионов.

Краткие выводы:
  • Фонд оплаты труда (ФОТ) включает в себя все начисления, причитающиеся работнику за выполнение им своих трудовых обязанностей за месяц, в котором это начисление сделано и не может относиться ни к какому другому периоду
  • Сумма денежных средств для выплаты заработной платы включает в себя объем денежных выплат по обязательствам предприятия по оплате труда, срок которых наступил. Сумма денежных средств, выплаченных сотрудникам может включать обязательства прошлых календарных периодов
ФОП - скорочення від словосполуки Фонд Оплати Праці. Термін "Фонд оплати праці" означає сукупність всіх видів витрат на оплату праці працівників підприємства (див. нижчий).

Економісти користуються даним терміном (ФОТ) при планеруванні і в процесі реалізації функцій управління фінансами підприємства. Фактично, вони визначають загальний об'єм витрат на персонал, якій несе підприємство в плановому (поточному або минулому) періоді, незалежно від того, по яких причинах ці виплати були нараховані співробітникові.

Загальна сума фонду оплати праці (ФОТ) може бути достатнє точний визначена на підставі даних прогнозу продажів, очікуваного виконання плану виробництва шляхом накладення на очікувані результати роботи принципів оплати праці, що діють на підприємстві. Таким чином, сума ФОТ закладається в плани підприємства як частину майбутніх витрат, знаходячи своє віддзеркалення в бюджеті руху грошових коштів (див. зауваження нижче) і бюджеті доходів і витрат.

Зауваження. Необхідно пам'ятати, що при спільності сенсу терміну, коли йдеться про фізичній виплаті грошових коштів або витратах підприємства на оплату праці, сума, про яку йде мова, - розрізняється (!). Річ у тому, що при розрахунку собівартості продукції використовується принцип нарахування - тобто в ній враховуються ті, що належать працівникам виплати. Фактичні ж виплати зазвичай розбиті на дві частини - аванс і остаточна виплата заробітної плати. При цьому друга частина, як правило, виплачується на початку наступного календарного місяця. З цієї причини в плані підприємства на поточний місяць сума фонду оплати праці, яка буде врахована в собівартості продукціївідрізняється від суми ФОТ, яка буде виплачена найнятим робітникам. 

Приклад: у квітні працівникам підприємства нараховано заробітної плати на суму 6 мільйонів, а виплачений залишок заробітної плати за березень в сумі 2,5 мільйона і аванс заробітної плати за квітень в сумі 3 мільйони. Таким чином, фактичні виплати в квітні склали 2,5 + 3 = 5,5 мільйонів, а фонд оплати праці (ФОТ) склав 6 мільйонів.

Короткі виводи:
  • Фонд оплати праці (ФОТ) включає всі нарахування, що належать працівникові за виконання ним своїх трудових обов'язків за місяць, в якому це нарахування зроблене і не може відноситися ні до якого іншому періоду
  • Сума грошових коштів для виплати заробітної плати включає об'єм грошових виплат по зобов'язаннях підприємства по оплаті праці, термін яких настав. Сума грошових коштів, виплачених співробітникам може включати зобов'язання минулих календарних періодів

Законодательство и фонд оплаты труда (ФОТ)

Единственным нормативным документом, который разработан в соответствии с Законом Украины "Об оплате труда" и определяет составляющие фонда оплаты труда (ФОТ), является Инструкция по статистике заработной платы, утвержденная приказом Госкомстата Украины от 13.01.2004 N 5 и зарегистрированная в Министерстве юстиции Украины 27.01.2004 за N 114/8713.

Цитата: 
1.3. Для оценки размера заработной платы наемных работников используется показатель фонда оплаты труда.   
     В фонд оплаты труда включаются начисления наемным работникам в денежной и натуральной форме (оцененные в денежном выражении)  за отработанное и неотработанное время, которое подлежит оплате, или за выполненную работу независимо от источника финансирования этих выплат.  
     Фонд оплаты труда состоит из:  
     фонда основной заработной платы;  
     фонда дополнительной заработной платы;   
     прочих премиальных и компенсационных выплат. 
Єдиним нормативним документом, який розроблений відповідно до Закону України "О оплаті праці" і визначає складові фонду оплати праці (ФОТ), є Інструкція за статистикою заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 N 5 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за N 114/8713.

Цитата: 
1.3. Для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.  
     До фонду   оплати   праці  включаються нарахування  найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені  в  грошовому вираженні)   за   відпрацьований  та  невідпрацьований  час,  який підлягає оплаті,  або за виконану  роботу  незалежно  від  джерела фінансування цих виплат.  
     Фонд оплати праці складається з:  
     фонду основної заробітної плати;  
     фонду додаткової заробітної плати;  
     інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Структура (состав) фонда оплаты труда (ФОТ) в виде иерархического дерева

Комментарий для неспециалистов


Самые большие проблемы (практически "ломку сознания") при изучении данного вопроса испытывают частные предприниматели и люди с непрофильным образованием. Для них очень трудно осознать, что расходование денежных средств (выплата обязательств по заработной плате) не порождает у предприятия никаких затрат. А затраты эти возникают гораздо раньше - в момент начисления заработной платы. Чтобы не вдаваться в теорию, попробую пояснить это на примере.

Допустим, некое, только что образованное предприятие на едином налоге проработало весь январь. В результате своей деятельности его прибыль, рассчитанная бухгалтером предприятия, составила десять тысяч долларов. При этом, в составе затрат предприятия были расходы на оплату труда в размере двадцати тысяч долларов. То есть работникам предприятия причитались данные выплаты (вместе с налогами). Если предположить некий фантастический расклад, что все сделки закрылись (деньги оплачены и товар получен, товар продан и деньги получены) в январе, и в январе предприятие уплатило все причитающиеся налоги и выплаты кроме заработной платы, то ситуация будет описываться следующим образом:
  • ФОТ января составил 20 000
  • Выплаты заработной платы составили 0
Теперь, в феврале, предприятие расширило свою сферу деятельности, в результате чего наняло новых сотрудников. Поэтому причитающиеся им выплаты вместе с налогами в феврале составили уже 25 000 долларов. Но вот заработную плату в феврале сотрудники получили за январь, то есть было выплачено (в том числе и налогов) 20 000. Таким образом, в феврале ситуация описывается так:
  • ФОТ февраля составил 25 000 (и, кстати, в затраты предприятия, уменьшающие величину полученной прибыли, попала именно эта цифра)
  • Выплаты заработной платы составили 20 000
В связи с этим, я часто сталкивался с ситуацией, когда руководители малых предприятий, которые не различают понятия "прибыль" и "деньги" устанавливают выплату заработной платы за текущий месяц в его последний день. Они ошибочно отождествляют прибыль с денежным потоком, поэтому данное решение уменьшает величину их ошибки при оценке прибыли.
Найбільші проблеми (практично "ломку свідомості") при вивченні даного питання випробовують приватні підприємці і люди з непрофільною освітою. Для них дуже важко усвідомити, що витрачання грошових коштів (виплата зобов'язань по заробітній платі) не породжує в підприємства жодних витрат. А витрати ці виникають набагато раніше - у момент нарахування заробітної плати. Щоб не вдаватися до теорії, спробую пояснити це на прикладі.

Допустимо, якесь, тільки що створене підприємство на єдиному податку пропрацювало весь січень. В результаті своєї діяльності його прибуток, розрахований бухгалтером підприємства, склав десять тисяч доларів. При цьому, у складі витрат підприємства були витрати на оплату праці у розмірі двадцяти тисяч доларів. Тобто працівникам підприємства належали дані виплати (разом з податками). Якщо передбачити якийсь фантастичний розклад, що всі операції закрилися (гроші сплачені і товар отриманий, товар проданий і гроші отримані) в січні, і в січні підприємство сплатило всі податки, що належать, і виплати окрім заробітної плати, то ситуація описуватиметься таким чином:

  • ФОП січня склав 20 000 
  • Виплати заробітної плати склали 0
Тепер, в лютому, підприємство розширило свою сферу діяльності, внаслідок чого найняло нових співробітників. Виплати, що їм належать, разом з податками в лютому склали вже 25 000 доларів. Але заробітну плату в лютому співробітники отримали за січень, тобто було виплачено (у тому числі і податків) 20 000. Таким чином, в лютому ситуація описується так:

  • ФОТ лютого склав 25 000 (і, до речі, у витрати підприємства, що зменшують величину отриманого прибутку, попала саме ця цифра) 
  • Виплати заробітної плати склали 20 000
У зв'язку з цим, я часто стикався з ситуацією, коли керівники малих підприємств, які не розрізняють поняття "прибуток" і "гроши" встановлюють виплату заробітної плати за поточний місяць в його останній день. Вони помилково ототожнюють прибуток з грошовим потоком, тому дане рішення зменшує величину їх помилки при оцінці прибутку.

Резюме

Фонд оплаты труда включает в себя абсолютно любые выплаты сотрудникам во всех возможных видах, включая натуральные формы его компенсации. То есть кроме заработной платы, которая положена работникам по штатному расписанию, сюда войдут все виды компенсаций, а также больничные, доплаты, премии и т.д.

Фонд оплаты труда (ФОТ) определяет расходы предприятия на оплату труда персонала, которые предусмотрены действующим законодательством, коллективным договором и другими принципами оплаты труда, действующими на данном предприятии.
Фонд оплати праці включає абсолютно будь-які виплати співробітникам у всіх можливих видах, включаючи натуральні форми його компенсації. Тобто окрім заробітної плати, яка покладена працівникам за штатним розкладом, сюди увійдуть всі види компенсацій, а також лікарняні, доплати, премії і так далі.

Фонд оплати праці (ФОТ) визначає витрати підприємства на оплату праці персоналу, які передбачені чинним законодавством, колективним договором і іншими принципами оплати праці, що діють на даному підприємстві.



Спросить на форуме
Нужна информация!