Список предметов
Зберігання та кодування інформації
2 / 3

Зберегання та кодування інформації

Для подання інформації в обчислювальній техніці переважне поширення набуло двійкове кодування, при якому одиниці вводиться в ЕОМ інформації подаються засобами двійковій системи числення, що складається з 0 і 1. Див. Двійкова система числення.

Однак, для зберігання скільки небудь значущої інформації необхідно більше символів, ніж 0 і 1, які може зберігати мінімальна осередок інформації. Щоб зберегти число, більше, ніж 0 і 1, осередки інформації об'єднуються в логічні групи.

Поняття регістра

Група біт, яка зберігає логічно єдину інформацію, називається регістром.

Розмір регістра (кількість біт) для кожної обчислювальної системи залежить від її архітектури. Перші обчислювальні машини оперували восьмибитовими регістрами, коли групи інформації, якими одночасно міг оперувати центральний процесор, мали розмір тільки 8 біт. Потім настала черга 16-бітних машин, потім 32-бітних і т.д.

У літературі замість терміна "шістнадцятибітний" або подібних найменувань зазвичай вживається термін "шестнадцатірозрядний", 32-розрядний і т.д. Так як двійкова система зберігання інформації, так само як і десяткова є позиційною (розрядною).

Розмір регістра визначає, над яким обсягом інформації одночасно може зробити операцію центральних процесор комп'ютера. Це не означає, що 8-бітний процесор не міг оперувати цифрами більшими, ніж 255 (максимальне число, яке можна записати за допомогою 8 біт). Звичайно, процесор може використовувати кілька регістрів одночасно і користуватися інформацією з пам'яті за межами центрального процесора. Але одиниця одномоментно оброблюваної інформації - це розмір регістра.

Поняття байта

Оскільки історія обчислювальної техніки починалася з восьмибітних комп'ютерів, то мінімальною одиницею інформації є байт.

Байт - група з восьми логічно пов'язаних між собою елементарних осередків (бітів).

Один біт - це мінімальна одиниця зберігання інформації, яка зберігає нуль або одиницю.

Байт ж, що складається з восьми бітів (див. Двійкова система числення) може зберігати число від 0 до 255.

Якщо згрупувати два байта в один 16-бітний регістр, то з їх допомогою можна записати число від 0 до 65 535.

 Груповання чотирьох байтів в 32-бітний регістр дасть нам можливість запису числа від 0 до 4 294 967 295.

Тобто, теоретично, ми можемо оперувати скільки завгодно великими числами. Це залежить від внутрішньої організації процесора і системи обчислень. Тому, щоб порівнювати інформацію, збережену, оброблювану і передану різними типами обчислювальних машин, використовують саме байти.

Для великих обсягів інформації використовують одиниці вимірювання в кілобайтах, мегабайтах, гігабайтах і терабайт. Однак, для стандартних приставок кіло, мега, тера і т.д. це не означає стандартного множника 1000.

Слід пам'ятати, що кілобайт - це не 1000, а 1024 байти.

1 кілобайт (КБ) = 210байт = 1024 байт;

1 мегабайт (Мб) = 1024 Кб = 220байт = 1048576 байт;

1 гігабайт (Гб) = 1024 Мб = 230байт = 1073741824 байт;

1 терабайт (Тб) = 1024 Гб = 240байт = 1099511627776 байт і т.д.



 Двійкова система числення | Описание курса | Таблиця ступенів 2 (двійки) від 0 до 32