|
ЦАРСТВО РОСЛИН
ВІДМІННІСТЬ ВІД ІНШИХ ЦАРСТВ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Рослини виділені в окреме царство у зв'язку з тим, що, крім загальних ознак живого, вони володіють ознаками, які відрізняють їх від представників інших царств живої природи.
По-перше, рослини є фототрофами. Зелені рослини за рахунок енергії сонячного світла з дуже простих, бідних енергією мінеральних речовин-вуглекислого газу і води - утворюють складні, багаті енергією органічні речовини. На відміну від зелених рослин, інші живі істоти (тварини, гриби) не можуть використовувати світло для забезпечення себе енергією. Вони поглинають готові поживні речовини, утворені іншими організмами, витягують з них енергію і будують своє тіло, вони - гетеротрофи.
По-друге, тіло рослин, на відміну від тіла тварин, сильно розчленоване і має велику поверхню, а для утворення великої поверхні рослин вимагає тривалий зростання. Рослини ростуть протягом усього життя, у той час як тварини відрізняються обмеженим зростанням.
По-третє, важливою особливістю більшості рослин є нерухомий спосіб життя, що пов'язано, насамперед, з великою поверхнею і розчленованістю їх тіла. Рухи рослин проявляються у зміні становища окремих органів.
Зелені рослини перетворюють енергію сонячного світла в енергію поживних речовин, яку можуть використовувати в процесі життєдіяльності гетеротрофні організми. Рослини є продуцентами, завдяки яким існують всі інші організми. Крім того, в процесі фотосинтезу зелені рослини виділяють кисень, необхідний для дихання живих організмів.
Ліси зволожують повітря, сприяють збереженню річок і озер. Рослини, наприклад, злаки, закріплюють піски, схили ярів. Відмерлі рештки рослин перетворюються на перегній і покращують стан ґрунту. Бобові рослини, на коренях яких утворюються бульби, збагачують ґрунт азотом.
Рослини дають людині хліб (пшениця, жито), крупи (пшениця, овес, просо, рис, гречка), овочі (картопля, буряк, морква, капуста, огірки, помідори, цибуля, часник), бобові (квасоля, горох, боби, соя), фрукти і ягоди (яблука, груші, сливи, вишні, малина, аґрус, виноград), напої (чай, кава, какао).
Рослини забезпечують населення Землі цукром (цукровий очерет, цукровий буряк), маслом (соняшник, арахіс, соя, гірчиця), приправами та прянощами (перець, лавр, коріандр, мускатний горіх і ін.). Рослини є кормом для сільськогосподарських тварин та всіх травоїдних на Землі. З квіткових рослин отримують ароматичні речовини, які знаходять саме широке застосування у парфумерній, мыловарной, кондитерської, харчовій промисловості, в медицині (троянда, коріандр, ванільне дерево, полин, м'ята та ін.). Волокнисті рослини дають тонке волокно для тканин (льон, бавовник) і грубе - для канатів, мішковини, клоччя (конопля, канатник).
Деревину рослин застосовують у будівництві, з неї виготовляють меблі, вона є сировиною для одержання паперу, штучного шовку, пластмас, вибухових речовин, деревного спирту.
Деякі олійні рослини дають масло, вживане для технічних цілей (ріпак, рицина, тунгове дерево). Серед квіткових рослин багато медоносів (акація, гречка, конюшина, буркун, липа), лікарських рослин (беладона, ромашка, кульбаба, полин, пижмо, м'ята, обліпиха, цибуля, часник, шипшина).
Рослини, особливо деревні, очищають повітря від пилу і забруднень. Деякі рослини виділяють у повітря леткі речовини, які вбивають бактерії, а іноді і відлякують комах (горіх, черемшина, пижмо, деякі види ромашки і полину).
Описание курса
| Колючки рослин і їх походження
|