НЕКЛЕТОЧНЫЕ ФОРМЫ ЖИЗНИ
ВИРУСЫ
Они были открыты в 1892 году русским ученым Д.И. Ивановским. Вирусы очень мелких размеров, примерно в 50 раз меньше бактерий. Разглядеть их с помощью сетевого микроскопа практически невозможно. Размножаются вирусы только в клетках растений, животных и человека, вызывая различные заболевания. Вирусы имеют очень простое строение и состоят из нуклеиновой кислоты и белковой оболочки и скорее напоминают частицу, нежели клетку. Вне клеток хозяина вирусная частица не проявляет никаких признаков жизни: не питается, не дышит, не растет, не размножается. Но, проникнув в клетку, вирус «подчиняет» ее себе, заставляет вырабатывать новые вирусные частицы, что приводит клетку к гибели, а освободившиеся вирусные частицы заражают новые клетки.
Являясь паразитами, вирусы вызывают у своих хозяев те или иные заболевания: у растений – листовую мозаику, задержки роста, что приводит к снижению урожая. К серьезным заболеваниям животных можно отнести ящур крупного рогатого скота, рожистое воспаление у свиней, чуму птиц и миксоматоз у кроликов. Вирусами вызываются многие болезни человека – грипп, корь, краснуха, свинка, оспа, полиомиелит и др.
Вместе с тем, есть вирусы, которые поражают некоторые бактерии. Их называют бактериофагами или просто фагами. Изучением вирусов занимается наука вирусология.
|
НЕКЛІТКОВІ ФОРМИ ЖИТТЯ
ВІРУСИ
Вони були відкриті у 1892 році російським вченим Д.І. Івановським. Віруси дуже дрібних розмірів, приблизно в 50 разів менше бактерій. Розгледіти їх за допомогою мережевого мікроскопа практично неможливо. Розмножуються віруси тільки в клітинах рослин, тварин і людини, викликаючи різні захворювання. Віруси мають дуже просту будову і складаються з нуклеїнової кислоти та білкової оболонки і швидше нагадують частку, ніж клітку. Поза клітин господаря вірусна частка не проявляє жодних ознак життя: не харчується, не дихає, не росте, не розмножується. Але, проникнувши в клітину, вірус «підпорядковує» її собі, змушує виробляти нові вірусні частки, що призводить клітку до загибелі, а звільнені вірусні частки заражають нові клітини.
Будучи паразитами, віруси викликають у своїх господарів ті чи інші захворювання: у рослин - листову мозаїку, затримки росту, що призводить до зниження врожаю. До серйозних захворювань тварин можна віднести: ящур великої рогатої худоби, бешихове запалення у свиней, чуму птахів і міксоматоз у кролів. Вірусами викликаються багато хвороби людини - грип, кір, краснуха, свинка, віспа, поліомієліт та ін.
Разом з тим, є віруси, які вражають деякі бактерії. Їх називають бактеріофагами або просто фагами. Вивченням вірусів займається наука вірусологія.
|